Western Slope Long Course Championship Results, Saturday, July 23

Western Slope Long Course Championships

July 23

El Pomar Natatorium

EVENT RESULTS

Girls 10&U 200 freestyle relay: 1. SOPR (Kaitlyn Vanderhoof, Macy Stinson, Tig Swan, Maddie Mechling) 2:34.43; 2. SSST, 2:42.57; 3. MM, 2:46.27.

Boys 10&U 200 freestyle relay: 1. GUN (Colton Stice, Murphy Smith, Braydon O’Neill, Kyle Riser) 2:36.38; 2. MM, 2:47.36; 3. ASP, 2:52.37.

Girls 14&U 400 freestyle relay: 1. SOPR (Jessica Tuttle, Zoya Petrovska, Kendall Vanderhoof, Charlie Mechling) 4:35.06; 2. MM, 4:46.48; 3. SSST, 4:46.51.

Boys 14&U freestyle relay: 1. MM (Zach Milner, Connor King, Tyler Befus, JD TenNapel) 4:44.94; 2. MAVS, 5:06.44; 3. DGO, 5:15.05.

Girls 9-10 200 freestyle: 1. Davy Brown, ASP, 2:52.03; 2. Maddie Mechling, SOPR, 2:57.21; 3. Steevie Delio, DGO, 3:09.00.

Boys 9-10 200 freestyle: 1. Sam Richie, ASP, 2:54.31; 2. Colton Stice, GUN, 2:56.98; 3. Cayden Chrisitanson, MM, 3:13.98.

Girls 13-14 200 freestyle: 1. Kelli Callahan, ASP, 2:17.57; 2. Taylor Kidd, MAVS, 2:20.98; 3. Christine Hurford, MM, 2:22.66.

Boys 13-14 200 freestyle: 1. Zach Milner, MM, 2:26.14; 2. Samuel Jordan, MAVS, 2:27.91; 3. Zach Baker, SOPR, 2:33.06.

Girls 9-10 50 breaststroke: 1. Gaja Wilson, HURR, 46.75; 2. Maggie McHugh, MM, 47.16; 3. Kaitlyn Vanderhoff, SOPR, 48.43.

Boys 9-10 50 breaststroke: 1. Damon Downing, BMST, 50.42; 2. Cayden Christianson, MM, 51.62; 3. Cameron Wolfe, HURR, 52.13.

Girls 13-14 100 backstroke: 1. Christine Hurford, MM, 1:14.34; 2. Taylor Kidd, MAVS, 1:14.72; 3. Charlie Mechling, SOPR, 1:15.76.

Boys 13-14 100 backstroke: 1. Zach Milner, MM, 1:15.12; 2. Zachary Baker, SOPR, 1:15.91; 3. Connor King, MM, 1:18.35.

Girls 9-10 50 backstroke: 1. Maddie Mechling, SOPR, 43.28; 2. Reilly Mewborn, SSST, 43.51; 3. Avery Harrington, SSST, 44.50.

Boys 8&U 50 backstroke: 1. Trenton Bagge, COR, 52.45; 2. Brennan Stice, GUN, 54.81; 3. Christian Kelly, ASP, 56.39.

Boys 9-10 50 backstroke: 1. Kyle Riser, GUN, 41.74; 2. Wyatt Howerton, MM, 42.70; 3. Kyle Lang, BMST, 45.92.

Girls 13-14 200 butterfly: 1. Jessica Tuttle, SOPR, 3:04.60; 2. Kelli Callahan, ASP, 3:06.42; 3. Erin Hoover, MM, 3:29.41.

Boys 13-14 200 butterfly: 1. Joseph Marah, DELT, 2:59.09; 2. Connor King, MM, 3:04.16; 3. JD TenNapel, MM, 3:10.14.

Girls 9-10 100 butterfly: 1. Avery Harrington, SSST, 1:51.78; 2. Steevie Delio, DGO, 1:56.99; 3. Lily Starkey, SSST, 1:58.71.

Boys 9-10 100 butterfly: 1. Sam Richie, ASP, 1:34.35; 2. Kyle Riser, GUN, 1:34.84; 3. Colton Stice, GUN, 1:41.98.

Girls 13-14 200 IM: 1. Christine Hurford, MM, 2:39.30; 2. Kelli Callahan, ASP, 2:42.33; 3. Charlie Mechling, SOPR, 2:45.08.

Boys 13-14 200 IM: 1. Zach Milner, MM, 2:47.81; 2. Zach Baker, SOPR, 2:49.01; 3. Keino Davis, MAVS, 2:51.03.

Girls 9-10 200 IM: 1. Davy Brown, ASP, 3:11.73; 2. Maddie Mechling, SOPR, 3:30.04; 3. Maggie McHugh, MM, 3:34.51.

Boys 9-10 200 IM: 1. Sam Richie, ASP, 3:16.37; 2. Kyle Riser, GUN, 3:21.60; 3. Colton Stice, GUN, 3:28.53.

Girls 13-14 1500 freestyle: 1. Charlie Mechling, SOPR, 19:22.43; 2. Taylor Kidd, MAVS, 19:41.60; 3. Jessica Tutte, SOPR, 20:16.77.

Boys 13-14 1500 freestyle: 1. Connor King, MM, 20:38.80; 2. Samuel Jordan, MAVS, 20:56.04; 3. Keino Davis, MAVS, 20:56.24.

Girls 12&U 200 freestyle relay: 1. SOPR (Lauren Jean Fetzko, Mae LangBurns, Zoe Lyon, Clara Cappel) 2:21.28; 2. ASP, 2:35.48; 3. MAVS, 2:51.89.

Boys 12&U 200 freestyle relay: 1. MM (Korban Christianson, Triston Harrison, Noah Strangebye, Daniel Hurford) 2:29.74; 2. SOPR, 2:29.74.

Girls 400 freestyle relay: 1. SOPR (Ashley Roper, Lily Thorsen, Rebecca Carcaterra, Hannah Grumley) 4:27.27; 2. ASP, 4:28.43; 3. DGO, 4:29.43.

Boys 400 freestyle relay: 1. DGO (Jesse Rubenstein, Carl Sallee, Taylor Sallee, Teale Kitson) 3:57.39; 2. MAVS, 4:16.70; 3. DGO, 4:19.10.

Girls 11-12 200 freestyle: 1. Lauren Jean Fetzko, SOPR, 2:26.37; 2. Mae LangBurns, SOPR, 2:43.50; 3. Elina Smith, GUN, 2:44.34.

Boys 11-12 200 freestyle: 1. Daniel Hurford, MM, 2:27.81; 2. Phillip Hecksel, SOPR, 2:39.22; 3. James McMahon, SOPR, 2:40.87.

Girls 15&O 200 freestyle: 1. Lily Thorsen, SOPR, 2:21.62; 2. Amy Brodie, SSST, 2:23.76; 3. Hannah Chapman, DGO, 2:25.94.

Boys 15&O 200 freestyle: 1. Teale Kitson, DGO, 2:07.88; 2. Taylor Sallee, DGO, 2:09.42; 3. Kostya Callihan, MM, 2:09.77.

Girls 11-12 50 breaststroke: 1. Madeline Chandler, MM, 43.52; 2. Hunter Gentry, MM, 45.39; 3. Anne Mummery, DGO, 45.49.

Boys 11-12 50 breaststroke: 1. Korban Christianson, MM, 43.29; 2. Travis Newland, MAVS, 44.49; 3. Casey Hamilton, DGO, 49.15.

Girls 15&O 100 backstroke: 1. Kelcie Gerson, ASP, 1:11.71; 2. Claire Collier, ASP, 1:14.36; 3. Amy Brodie, SSST, 1:14.53.

Boys 15&O 100 backstroke: 1. Teale Kitson, DGO, 1:04.87; 2. Max Bryant, ASP, 1:06.00; 3. Michael Barnosky, MM, 1:06.98.

Girls 11-12 50 backstroke: 1. Anne Mummery, DGO, 34.81; 2. Zoe Lyon, SOPR, 38.58; 3. Elina Smith, GUN, 39.98.

Boys 11-12 50 backstroke: 1. Daniel Hurford, MM, 35.56; 2.Frank Ruppel, SSST, 35.88; 3. Casey Hamilton, DGO, 39.18.

Girls 15&O butterfly: 1. Claire Collier, ASP, 2:55.96; 2. Jessica Fischer, MAVS, 3:09.10; 3. Haley Catgageorge, DGO, 3:12.07.

Boys 15&O butterfly: 1. Max Bryant, ASP, 2:21.24; 2. Carlos Matthews, MAVS, 2:25.58; 3. Carl Sallee, DGO, 2:34.29.

Girls 11-12 100 butterfly: 1. Lauren Jean Fetzko, SOPR, 1:18.75; 2. Kendra TenNapel, DELT, 1:34.61; 3. Mae LangBurns, SOPR, 1:42.73.

Boys 11-12 100 butterfly: 1. Daniel Hurford, MM, 1:18.15; 2. Frank Ruppel, SSST, 1:25.79; 3. James McMahon, SOPR, 1:33.51.

Girls 15&O 200 IM: 1. Alyssa Aragon, MM, 2:42.15; 2. Kelcie Gerson, ASP, 2:42.51; 3. Katie Armbrecht, PAGO, 2:46.69.

Boys 15&O 200 IM: 1. Michael Barnosky, MM, 2:21.02; 2. Max Bryant, ASP, 2:22.83; 3. Taylor Sallee, DGO, 2:30.73.

Girls 11-12 200 IM: 1. Lauren Jean Fetzko, SOPR, 2:49.31; 2. Hunter Gentry, MM, 3:11.89; 3. Kianna Colaizzi, MAVS, 3:12.08.

Boys 11-12 200 IM: 1. Travis Newland, MAVS, 2:55.86; 2. Phillip Hecksel, SOPR, 2:56.76; 3. Korban Christianson, MM, 3:01.12.

Girls 15&O 1,500 freestyle: 1. Lily Thorsen, SOPR, 19:55.56; 2. Hannah Chapman, DGO, 21:05.91; 3. Ashley Roper, SOPR, 21:08.01.

Boys 15&O 1,500 freestyle: 1. Jack Cassidy, SOPR, 18.07.37; 2. Logan Young, MAVS, 18:46.45; 3. Carlos Matthews, MAVS, 18:55.54.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050; M-F 8:00 - 5:00
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy