Western Slope Long Course Swim Championships results, July 24, 2010

2010 Western Slope Long Course Championships

Saturday at El Pomar Natatorium

Individual Results

Girls 10&U 200 freestyle relay: 1. Grand Junction Dolphins, 2:41.47; 2. Sopris Swim, 2:49.75; 3. Montrose, 2:52.58

Boys 10&U 200 freestyle relay: 1. Aspen, 2:40.37; 2. Montrose, 2:48.77; 3. GJD, 2:51.66

Girls 14&U 200 freestyle relay: 1. Montrsoe, 4:39.63; 2. Aspen, 4:46.89; 3. Steamboat Springs, 5:02.28

Boys 14&U 200 freestyle relay: 1. Montrose, 4:56.67; 2. GJD, 5:11.18

Girls 9-10 200 freestyle: 1. Madelin Chandler, MM, 3:15.14; 2. Avery Pope, GJD, 3:16.79; 3. Steevie Delio, Durango, 3:18.00

Boys 9-10 200 freestyle: 1. Casey Hamilton, DGO, 2:47.73; 2. Patrick Scoggins, RANG, 2:55.99; 3. E Stottlemyer, DGO, 3:00.98

Girls 13-14 200 freestyle: 1. Lily Thorson, SOPR, 2:23.18; 2. Kelcie Gerson, ASP, 2:24.20; 3. Taylor Kidd, GJD, 2:24.49

Boys 13-14 200 freestyle: 1. Carlos Matthews, GJD, 2:14.52; 2. Clay Zentmeyer, MM, 2:22.76; 3. Jack Cassidy, SOPR, 2:28.97

Girls 10&U 50 breaststroke: 1. Hunter Gentry, MM, 47.11; 2. Madelin Chandler, MM, 48.82; 3. Avery Harrington, SSST, 51.82

Boys 10&U 50 breaststroke: 1. Patrick Scroggins, RANG, 48.28; 2. Hudson Rowan, TELL, 50.17; 3. Ty Yocum, ASP, 50.21

Girls 13-14 100 backstroke: 1. Kelcie Gerson, ASP, 1:12.24; 2. Taylor Kidd, GJD, 1:17.52; 3. Christine Hurford, MM, 1:17.55

Boys 13-14 100 backstroke: 1. Max Bryant, ASP, 1:09.92; 2. Carlos Matthews, GJD, 1:10.88; 3. Andrew Morton, RANG, 1:11.67

Girls 10&U 50 backstroke: 1. Hunter Gentry, MM, 44.44; 2. Avery Pope, GJD, 45.41; 3. Mira Joyner, DGO, 45.89

Boys 10&U 50 backstroke: 1. Casey Hamilton, DGO, 41.44; 2. Kyle Riser, GUN, 44.52; 3. Bridger Gile, ASP, 44.64

Grils 13-14 200 butterfly: 1. Christine Hurford, MM, 3:00.44; 2. Erin Hoover, MM, 3:27.98; 3. Clare Franklin, SSST, 3:39.46

Boys 13-14 200 butterfly: 1. Carlos Matthews, GJD, 2:30.20; 2. Max Bryant, ASP, 2:32.98; 3. Jakc Cassidy, SOPR, 3:04.21

Girls 9-10 100 butterfly: 1. Avery Pope, 1:50.55; 2. Charlotte Svaldi, GJD, 1:53.22; 3. Avery Harrington, SSST, 1:55.33

Boys 9-10 100 butterfly: 1. Steven Norris, GJD, 1:41.38; 2. Patrick Scoggins, RANG, 1:42.63; 3. Kyle Riser, GUN, 1:50.82

Girls 13-14 200 IM: 1. Kelcie Gerson, ASP, 2:42.11; 2. Christine Hurford, MM, 2:42.72; 3. Lily Thorsen, SOPR, 2:50.20

Boys 13-14 200 IM: 1. Max Bryant, ASP, 2:33.02; 2. Clay Zentmeyer, MM, 2:46.21; 3. Andrew Morton, RANG, 2:56.86

Girls 9-10 200 IM: 1. Hunter Gentry, MM, 3:27.54; 2. Mira Joyner, DGO, 3:45.35; 3. Lelia Arthur, ASP, 3:49.91

Boys 9-10 200 IM: 1. Casey Hamilton, DGO, 3:27.19; 2. Ty Yocum, ASP, 3:37.87; 3. Austin Hawkins, SOPR, 3:41.29


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
  • Pt Press Person

    to work in the Print shop. Inquire within at734 S. 7th St....

  • Lpn

    Advanced PharmacyServices in Grand Junction, Colorado is looking for ...

  • Technical Editor Iii

    Located inGrand Junction, CORequirements:Bachelor'...

  • Government Opportunities

    EMPLOYMENT OPPORTUNITIES Criminal Justice Services ...

  • Police Officer

    Basalt Police Departmentis accepting applications for the position of...

  • Group Leader

    for child care. Full Time.970-424-5524...

Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy